уторак, 3. март 2015.

Otišao sam na žurku da umočim

Sada kada smo se ismejali naslovu ovog teksta, možemo da se vratimo na hranu. :)

Danas pred vama su 3 ideje za takozvani party food, odnosno hranu za žurke: 3 fenomenalna sosa u koja možete da umočite vaše omiljene grickalice. Da se razumemo, mogu domaćini da začine svoj čips koliko god žele, ali nema ništa bolje kada na vrh vašeg prženog krompirića ili krekera stavite ukusan kremasti sos.

Još jedan u nizu obroka za više osoba, 3 sosa za umakanje za koji vam neće treba
ti puno vremena, a koje možete i koristiti i kao namaz za kiflice ili uz meze. U svakom slučaju, idealan dodatak trpezi “za stajanje”.

Sve ovo govorim zato što sam imao priliku da za jednu vrlo veselu zgodu napravim ove sosove i mogu vam reći da će vaša hrana postati mnogo zabavnija gostima i tražiće zalogaj više. A mnogi i recept.


Sastojci:
Sos od praziluka
3 velika praziluka
1/2l pavlake za kuvanje
ulje, vegeta, biber, origano

Bešamel sa parmezanom
150gr maslaca
150gr brašna
1l mleka
4 kesice mlevenog parmezana
so, biber

Domaći tartar sos
1 tegla krastavaca (720gr)
300gr majoneze
2 kašike kapara
50ml sirćeta (jabukovo/belo vinsko/alkholno)
1 kašika senfa
Glavica belog luka
Peršun, estragon, so, biber, mlevena ljuta paprika

Priprema:

Sos sa prazilukom
Krećemo dakle od najjednostavnije stvari, sos od praziluka. Praziluk dobro operite, odsecite zelene krajeve i isecite ga na pola po dužini. Sva 3 praziluka zatim isecite na tanka rebarca i stavite da se dinsta u šerpi na malo maslinovog ulja, sa jednom kašikom vegete. Nakon dvadesetak minuta kada je praziluk ispustio svu vodu i postao maksimalno staklast (dinstajte na tihoj vatri da ne bi krenuo da menja boju, važno je da ostane svetao) dodajte pavlaku za kuvanje i dobro promešajte.
Sličan recept sam našao i na sajtu coolinarka.org i u njemu je autorka insistirala na dodavanju znatne količine crnog mlevenog bibera. Ovom prilikom bih se apsolutno složio sa preporukom s obzirom na prethodno iskustvo, i preporučio bih vam da ne štedite na ovom začinu. A za malo svežiju notu jelu dodajte i prstohvat origana.
Sos kuvajte dok pavlaka ne postigne željenu gustinu, ali nemojte očajavati ukoliko vam se čini da je pola litre pavlake previše jer će se sos dodatno zgusnuti dok bude stajao jer će se, kao i ostali, servirati ohlađeni na sobnoj temperaturi.

Kada smo gotovi sa sosom od praziluka, možemo da pređemo na bešamel. Mnogi od vas su verovatno već puno puta pravili zapršku ili baš bešamel sos, princip je prilično jednostavan. Žica za mućenje je vaš prijatelj i ovom prilikom će biti od esencijalnog značaja.

Bešamel sa parmezanom
U šerpi rastopite maslac i u rastopljeni maslac ubacite brašno. Mešajte žicom dok ne prestanete da vidite grudvice i dok ne dobijete žitku smesu, a zatim uz lagano mešanje pustite brašno da se kuva 3-4 minuta da izgubi svoju oštrinu. Sve ovo, razume se, radite na tihoj vatri kako ne bi ništa zagorelo. Zatim ide ključan korak, dodavanje mleka. Iskustvo pokazuje da ćete najmanje šanse za stvaranje grudvica imati ukoliko je vaše mleko što hladnije, tako da preporučujem da ga prethodno držite u frižideru barem sat vremena. Mleko sipajte lagano uz konstantno mešanje, nemojte preterivati jer se i onda stvaraju grudvice. Kada bešamel već postane dovoljno redak da možete bez problema da ga mešate i varjačom, dakle nakon 2-3 decilitara, možete da sipate ostatak mleka i tada ste bezbedni.
Dobro promešajte žicom poslednji put i pustite da stoji na laganoj vatri sve dok ne provri. U trenutku kada bešamel provri možete da isključite vatru i skoro ste završili. Po želji dodajte so i biber, u smesu izručite rendani parmezan i promešajte poslednji put. Gotov je i drugi sos.

Ovom prilikom bih želeo da iznesem svoju nenaklonost korišćenju rendanog parmezana koji se kupuje u kesici, ali situacija je takva da retko može da se priušti komad pravog parmezana koji u svim kategorijama osim po ceni šije rendani za barem 3 glave. A moj je cilj da repertoar Dedine kuhinje bude dostupan najširoj mogućoj publici. Ukoliko možete da priuštite kvalitetan italijanski parmezan i ne pristajete na kompromise, razume se da ćete upotrebiti upravo njega.

Smaranje na stranu, krećemo sa tartar sosom.

Domaći tartar sos
Ova verzija tartar sosa je zapravo inspirisana receptom koji sam video na internetu koji opisuje postupak koji koriste Francuzi za svoj remoulade sos. U suštini svodi se na iste sastojke samo postoji nekoliko caka u postupku koje jelo čine za nijansu zanimljivijim.
Prvi korak je da propržite estragon u vrućem tiganju, a nakon 20ak sekundi preko estragona prelijte 50ml sirćeta. Originalni francuski recept spominje estragon, ali u nedostatku istog sam koristio vlašac i rezultat je bio odličan.
Dalje, nije bitno koja je vrsta sirćeta u pitanju, možete koristiti i obično alkoholno za salamuru, samo je bitno da bude svetle boje jer je sos sam po sebi svetao i ne želimo da narušimo sklad boja. Sirće pustite da isparava, prozore otvorite širom, a aspirator uključite na maksimum. Pored ovoga, preporučujem da se i fizički udaljite od tiganja s obzirom na isparenja koja mogu da vam iziritiraju oči, ali verujte mi, ovaj detalj apsolutno dodaje bogatstvu ukusa i preporučujem da ga svakako odradite. :)
Kada ste sirće redukovali za 50% izručite ga u sud u kome ćete pripremati salatu da se ohladi.

Krastavce isecite na četvrtine a zatim na sitne komadiće, kapare prepolovite ili jednostavno ugrubo iseckajte oštrim nožem i dodajte sve u sud sa sirćetom i estragonom/vlašcem.  U sud dalje dodajte sitno seckani beli luk (ili gnječen ukoliko imate onu malu gnječilicu za beli luk) i sitno seckani peršun. Nemojte preterivati sa peršunom kako vam on ne bi preoteo primarnu notu u sosu, tako da ukoliko imate celu vezu, upotrebite otprilike trećinu. Povrće pospite mlevenim crnim biberom i mlevenom ljutom paprikom kako bi sos bio pikantan i to je još jedna razlika preuzeta iz Francuske verzije, remulada je dosta ljuća od standardnog tartar sosa. Ukoliko naravno vaši gosti ne vole previše pikantnu hranu možete da smanjite sa ljutom paprikom, ali je svakako dodajte jer inače nije to to. :)
Svi sastojci su u činiji, osim još dva koja treba da povežu sve, a to su senf i majonez. Izručite sve u činiju i mešajte dok svo povrće ne bude obloženo i dok ne budete imali sos koji i po boji i po izgledu podseća na ono što ste vi navikli kada je tartar sos u pitanju.

VAŽNA NAPOMENA: svi sosovi se serviraju na sobnoj temperaturi te iz tog razloga poslednje probanje i proveravanje da li je dobro začinjeno uradite kada se ohlade.

Kompletna priprema sva 3 sosa u jednoj kuhinji sa dvoje ljudi traje svega oko sat vremena ako se fokusirate i pratite uputstva. :)

Kiflice, krekeri, čips, tortilja čips, vaše omiljeno pecivo, štapići sa susamom, štapići sa čime god, milion i jedan izbor uz šta ćete servirati vaše nove omiljene sosove. Bitno je samo jedno: UMOČIĆU! ;)

Prijatno i uživajte, za stomak ispred svih <3


Нема коментара:

Постави коментар