уторак, 1. септембар 2015.

Pileća jetra u kremastom sosu

Postoje trenuci kada vam jedno kulinarsko iskustvo potpuno promeni pogled na određenu vrstu hrane ili na određenu namirnicu. Jedan od takvih trenutaka se dogodio danas.
1. je septembar i deca su krenula u školu, a ja sam izgleda krenuo u školu razumevanja i uključivanja pileće jetre u ishranu.

Znam, zvuči glupo, i postoji sigurno milion načina na koji je moguće spremiti ovu namirnicu tako da bude ukusna i predivna. Prijatelji mi pričaju da je dobro da je potopim u mleko na nekoliko sati, drugi da je mariniram sa belim lukom, treći da je samo lagano ispržim na maslacu bez soljenja i začina.

I zato danas, uzimajući u obzir sve prethodno navedene savete, i prateći recept jednog poznatog italijanskog kuvara, predstavljam vam izuzetno jednostavan i vrlo ukusan način pripreme pileće jetre koji će vam ili dopuniti repertoar jela u koja je stavljate, ili jednostavno pomoći da počnete da je jedete.

Da se razumemo, autor ovog teksta je izuzetno veliki fan mesnih prerađevina sa iznutricama, posebno švargla, džigernjača itd., ali iz nekog razloga nikada nisam voleo svežu džigericu. Možda zato što je nikada nisam sam pripremio.

Sastojci:
Za 2 osobe (ili 3 manje gladne osobe)

300gr pileće jetre
1/2  glavice crvenog luka
100gr sečene sveže paprike
3 češnja belog luka
sveži peršun i nana
1/2 čaše belog vina
1 kašika šećera
2 kašike grčkog jogurta
so, mleveni biber
300gr sveže testenine

Pileću jetru isecite na šnicle, zatim na trake debljine 1cm, a zatim i na kockice širine 1cm jer želimo da bude jednostavno - mali komadi = brza priprema. Luk i paprike isecite na kockice, beli luk izgnječite i sitno iseckajte, a po istom šablonu pripremamo i nanu i peršun. Sveže začinsko bilje je odlična stvar za imati na vašoj terasi, zabavna stvar ako ga kradete iz tuđe bašte, dobar za društveni život ako ga zajmite od vaših komšija/prijatelja, a i prilično je pristupačno jer ga ima u skoro svakom bolje opremljenom supermarketu.

Priprema ovog jela je izuzetno jednostavna i bukvalno se završava u roku od 10-15 minuta. Paralelno sa pripremom sastojaka stavite vodu za testo u koju ste stavili prstohvat soli i duboki tiganj (ili kakav god tiganj) na šporet. U tiganj dodajte maslinovo ulje i na srednje-jakoj vatri čekajte da se zagreje.

Prim. aut. Ukoliko ste bili u grčkoj na letovanju i ako ste tamo kupili teglicu usoljenih inćuna, stavite dva fileta u ulje i okrećite ih dok se ne istope. Inćuni su odličan začin u mediteranskoj kuhinji jer kad se istope ne ostaje miris ribe već se svo meso i so rastopi i ostaje bukvalno samo punoća ukusa i samim tim potrošite manje kuhinjske soli. Ukoliko nemate inćune, razume se, posolićete luk.

Kada je ulje zagrejano i vaš pravi ili imaginarni inćuni prestaju da postoje kao entitet u tiganju, dodajte crveni luk i okrenite ga tridesetak sekundi. Brzo će početi da menja boju i to je trenutak kada ubacujete listove nane i isečenu jetru. Neće joj biti potrebno puno, baš zato što smo je sitno isekli, tako da nakon minuta možete da ubacite papriku i beli luk u tiganj. U trenutku kada je sva jetra dobila odgovarajuću boju i kada je skoro gotova, u tiganj sipajte vino, kašiku šećera da izbalansira kiselost vina.

Kada ispari alkohol iz vina i proverite da li je sve začinjeno po vašem ukusu, sos je gotov i tada imate dve opcije:
Prva opcija je ne dodajete vodu jer volite gušći sos uz testeninu. Druga opcija je da dodate vodu jer volite malo ređi sos uz testeninu. Dodali vodu ili ne, sos završavate dodavanjem 2 kašike grčkog jogurta i sečenog peršuna, preko čega prelijete testeninu kuvanu onoliko koliko vi volite. A kada kažem koliko vi volite, mislim, naravno, al dente.
Vatra je i dalje uključena na tiho da se sve zajedno zagreje, testo i sos, prilikom čega možete dodati još malo maslinovog ulja ili vode od kuvanja testa u zavisnosti od toga kakvu gustinu i teksturu želite.

I to je to. Kada čovek pogleda, prilično puno teksta za tako jednostavno jelo, ali zaista vredi zabeležiti trenutak koji vam obeleži vašu kulinarsku egzistenciju. Definitivno jelo koje će još evoluirati, ali i izgovor da se jetra uvrsti u redovniju upotrebu u svačijoj kuhinji.

Prijatno i uživajte, za stomak ispred svih <3

Нема коментара:

Постави коментар