понедељак, 4. мај 2015.

Punjene tikvice u sosu od paradajza

Mnogi od vas će se sigurno složiti sa mnom kada kažem sledeće: tikvice su jedna od najdosadnijih široko dostupnih namirnica na svetu, osim ako ne dolaze u pohovanom obliku preko vrućeg hleba sa kajmakom i ispod dobro posoljenog koluta paradajza.

S obzirom da je autor ovog teksta izuzetno veliki fan pohovanih tikvica, a sam ih je preko nekoliko puta koristio za pripremu kineske hrane, moralo se naći još neko rešenje za češću upotrebu ove prilično zdrave namirnice.
Poznato je da se na ovim prostorima neretko prave punjene tikvice koje su zaostavština iz otomanskog doba, a ovde ćete pročitati moju varijaciju ovog, dakle, tradicionalnog jela. Kao prvo, za one koji ne znaju, uvrežen način za pripremu punjenih tikvica podrazumeva da se tikvica oljušti i izdubi, a onda puni nadevom i peče u sosu.

S obzirom da je jedna meni vrlo draga osoba koja često konzumira moje finalne kulinarske proizvode počela da praktikuje hrono dijetu, ovo jelo je  poslužilo kao eksperiment čiji je rezultat bio jedan ukusan obrok i odličan način da pojedete nešto novo i ukusno što se u potpunosti uklapa u hrono režim ishrane. :)

Sastojci
Za 3 osobe

3 tikvice (naknadno o veličini)
1 patlidžan
100gr slanine
500gr mešanog mlevenog mesa
1 glavica crnog luka
3 češnja belog luka
2 jajeta
700ml paradajz soka
so, biber, začini po izboru

Svako jelo, kao i do sada, počinjete odlaskom u nabavku namirnica i jako je bitno da uzmete namirnice sa kojima možete da napravite dobar posao. Kada kažem namirnice, mislim na tikvice, jer su one u fokusu današnjeg recepta. Dakle, uzmite tikvice koje ćete zapravo moći da izdubite i da u njima ostane dovoljno mesta za fil, a da pritom ne probijete spoljnji deo jer će vam onda fil iscuriti u tepsiju. U nastavku naravno možete videti i kako bi trebao da izgleda finalna faza pripreme te ćete na osnovu toga moći i da procenite o kojim dimenzijama se radi. I pazite da imate dovoljno veliku/malu tepsiju u koju će tikvice moći lepo da stanu.

Tikvice dobro operite jer onda nećete morati da im skidate kožu, što je super stvar jer će onda biti i čvršća i ostaće više hranljivih materija u mesu. Kada ste ih oprali odsecite im zadebljane krajeve i presecite ih na pola po dužini. Uzmite kafenu kašičicu i pažljivo počnite da dubite srednji deo tikvice, onaj u kome se nalazi mekše meso i semenke. Najlakši način da to postignete je da oštrim nožem napravite okvir (kao da pravite bazen) i isečete granice udubljenja, a onda nastavite kašikom i dubite dok ne ostane barem pola centimetra do spoljne granice.

Meso tikvice nikako nemojte bacati. Zašto biste ga bacali?

Krećemo sa pripremom fila. Slaninu koju ste prethodno naseckali na proizvoljno velike komadiće i kojom ćemo ukrasiti jelo stavite da se prži u zagrejanom tiganju ili voku. Moja preporuka za brzinsko dinstanje povrća na visokoj temperaturi će uvek biti vok. Kada slanina pusti višak masti i postane hrskava, što bi trebalo da se desi za nekih 4-5 min
uta ukoliko imate jak gas na šporetu, izvadite je i ostavite sa strane, a u oceđenoj masti propržite povrće - crni luk i patlidžan koji ste prethodno iseckali na standardno male kockice. Dobro posolite i pobiberite i pustite da se dinsta nekoliko minuta dok ne počne da menja boju.
Nakon nekoliko minuta dodajte i naseckano meso tikvice i sitno seckani beli luk i nastavite da dinstate dok svo povrće ne omekša i potamni.

Kada procenite da je povrće smekšalo, odnosno nakon nekih desetak minuta sve ukupno, isključite vatru i u tiganj dodajte mleveno meso i 2 jajeta koje će povezati smesu. Zapravo, inače biste dodali 2 cela jajeta, ali s obzirom da vam nije problem da dragoj osobi koja je na hrono dijeti odvojite belanca od žumanaca, stavićete samo belenca u mešavinu. :)

Sve dobro promešajte i začinite začinima po izboru. Moja lična preporuka bi bila kombinacija ljute začinske paprike i bosiljka. Mešajte dobro, varjačom ili spatulom, dok ne razbijete sve komade mlevenog mesa.

Poslednji ključni korak je punjenje tikvica, i prilično sam siguran da ne može biti jednostavnije od ovoga. Rasporedite tikvice u tepsiju na način prikazan na slici, a ukoliko ne možete tako onda na bilo koji drugačiji način koji će obezbediti da tikvice stoje položene na dnu. Jedini ograničavajući faktor u ovom koraku može biti veličina tepsije koju ste namenili za ovo jelo, ali sva sreća pa ste na vreme pročitali da i o tome treba povesti računa. :)

Ukoliko vam ostane viška fila, to apsolutno nije nikakav problem. Kako biste ga iskoristili, u tiganj sipajte paradajz sok kojim ćete preliti jelo i sačekate da provri. U slučaju da vam ne ostane fila, svakako sipajte paradajz u tiganj da pokupite ukuse koji su verovatno ostali na dnu tokom kuvanja. A čak i ako ste već očistili tiganj, svakako zagrejte paradajz sos jer ćete tako ubrzati proces pečenja u rerni, koju ste već zagrejali na 180 stepeni kada ste počeli da punite tikvice.
Sipajte paradajz sos u tiganj, pospite ga crnim susamom ili proprženim belim susamom, i pustite da se peče 40-50 minuta jer, kao što ste primetili, meso uopšte nije termički obrađeno. Paradajz sok će pomoći da se sve peče u dovoljno vlažnoj okolini i ništa se neće osušiti, dok će vrhovi taman lepo porumeneti.
Priznaćete, mnogo je bolji pogled kada je tikvica
presečena, a ne samo izdubljena :)
Pred kraj pečenja pospite po vrhu komadiće slanine koju ste propržili na početku i servirajte vaše tikvice u sosu sa malo peršuna koji smo dodali za vedriju boju.
Preporuka za sve koji želite da dosadne namirnice pretvorite u zabavne, preporuka za sve vas koji imate problema sa kreativnim pristupom osmišljavanju hrono ručkova, i naravno, preporuka za sve koji vole dobro da pojedu.

Prijatno i uživajte, za stomak ispred svih <3

Нема коментара:

Постави коментар